עברית
English
Spanish
Chinese
אתר הנצחה לזכר

מתתיהו הכהן

מתתיהו הכהן
מקום לידה:
מקום פטירה:

בית עלמין:
ישוב:
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

תתיהו הכהן היה כהן ממשפחת חשמונאי, מצביא, מהפכן ואבי שושלת החשמונאים. כונה גם "מתתיהו החשמונאי".

מתתיהו היה בן יוחנן בן שמעון ממשמרת יהויריב, אחת מעשרים וארבע משמרות כהונה. למתתיהו היו חמישה בנים: יוחנן הגדי, שמעון התרסי, יהודה המכבי,אלעזר החורני ויונתן הוופסי.
בזקנתו של מתתיהו, בשנת 167 לפני הספירה החל השלטון הסלאוקי בימי אנטיוכוס הרביעי במהלך העברת תושבי יהודה על דתם תוך חילול בית המקדשבירושלים. לפיכך עזב מתתיהו עם בניו את ירושלים ועבר למודיעין. על פי המסופר בספר המקבים א', כאשר הגיעו היוונים למודיעין, בקשו היוונים ממתתיהו שיתן דוגמה לאחיו ויזבח ראשון לאליל. מתתיהו סירב לעשות זאת והצהיר אמונים לתורה ולמצוות. כאשר נגש אחד היהודים לזבוח על הבמה לאליל, קנא מתתיהו לה' והרג את אותו היהודי המתיוון. כמו כן הרג את שליח המלך והרס את הבמה. לאחר מכן, ברחו מתתיהו ובניו להרים ורבים מבני יהודה, המכונים בספר מכבים "קהל חסידים, גיבורי חיל מישראל, כל המתנדב לתורה" נאספו אליהם. מתתיהו ובניו החלו בפעולות גרילה נגד היוונים ובחידוש חיי התורה: הריסת במות שנבנו לעבודה זרה ומילת הילדים שלא נימולו בגלל גזירות אנטיוכוס.
שנה לאחר מכן בשנת 166 לפני הספירה נפטר מתתיהו. לפני מותו ציווה מתתיהו את בניו לשמור את מצוות התורה ולנקום באויבים. את שמעון בנו הוא מינה להיות איש עצה ואת יהודה המכבי להיות שר הצבא.
לא לגמרי ברור מה מקור הכינוי "חשמונאי". יש הטוענים כי מקורו בשם סב סבו של מתתיהו, חשמונאי, ויש האומרים שמקורו בשם של עיר שהייתה מדרום לבאר שבע. כן לא ברור למי מתייחס הכינוי כהן גדול בתפילת על הניסים, האם למתתיהו עצמו או לאביו.
בשנים האחרונות החלה להשתרש מסורת, כי קברו של מתתיהו הכהן, מצוי בלב יער אורנים הסמוך לקברי המכבים. במקום זה ניצב קבר שייח' ובמהלך מלחמת העצמאות היה בו משלט 219. כיום, מיוחס האתר על ידי "האגודה למען קברי צדיקים" כמקום קבורתו של מתתיהו הכהן אך לא נמצאו ראיות לביסוס הטענה.

מקור הטקסט מובא בהתאם להסכם השיתוף ההוגן של ויקיפדיה

העדפות

עריכה

הספדים

עריכה
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

Loading...