עברית
English
Spanish
Chinese
אתר הנצחה לזכר

בלה לוגוסי 1882-1956

בלה לוגוסי
מקום לידה: לוגוס, שאז הייתה חלק מהאימפריה האוסטרו-הונגרית
מקום פטירה: לוס אנג'לס

בית עלמין:
ישוב:
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

שחקן ממוצא הונגרי יהודי, הידוע בעיקר בכיכובו כרוזן דרקולה בסרט משנת 1931. לוגוסי החל את דרכו המקצועית בהונגריה כשחקן תיאטרון במחזות שייקספיריים. הופעתו הקולנועית הראשונה הייתה ב-1917 בסרט ההונגרי הקולונל. בשנתיים הבאות הוא השתתף ב-11 סרטיםנוספים.
ב-1919 בעקבות התמוטטותה של הרפובליקה ההונגרית הסובייטית הפך מצבו לפגיע בשל תפקידו באיגוד המקצועי של השחקנים, והוא גלה לגרמניה שם נטל חלק במספר סרטים שכללו עיבודים ליצירות של קארל מאי. באוקטובר 1920 הוא עזב במטרה להגר לארצות הברית. בדצמבר הוא הגיע לניו אורלינס כמהגר לא חוקי עד לאישור מעמדו החוקי במרץ 1921 באליס איילנד. הוא עבד שנים אחדות כפועל והחל להשתלב בתיאטרון ההונגרי המקומי. ב-1923 קיבל את תפקידו החשוב הראשון בארצות הברית במלודרמה  הפקודה השקטה. ב-1929 נקשרה בשמו שערורייה לרגל נישואיו לאלמנה עשירה מסן פרנסיסקו בשם ביאטריס ויקס ממנה התגרש לאחר שלושה ימים בלבד, לטענתה בשל אישה אחרת.
ב-1931 פרץ בלה לוגוסי לתודעה העולמית כאשר נבחר לככב בסרט האימה דרקולה המבוסס על הרומן של בראם סטוקר. בעקבות הצלחתו הרבה של הסרט, שהפך לשובר קופות הוחתם בלה לוגוסי על חוזה באולפני יוניברסל, והפך לכוכב סרטי אימה מבוקש ושיחק בסרטים כגון העורב ובנו של פרנקשטיין. בשנות ה-40 דעכה הקריירה הקולנועית שלו והוא נאלץ לרוב להסתפק בתפקידים בסרטי אימה סוג ב. הסרט "סוג א" האחרון בו השתתף היה אבוט וקוסטלו פוגשים את פרנקשטיין ב-1948.
בשנות ה-50 הופיע בסרטי אימה דלי תקציב של אד ווד שמצא את השחקן הנעלם במצב כלכלי רעוע ונתן לו תפקידים בסרטים כגון גלן או גלנדה או כלתו של פרנקשטיין. הסרט האחרון בו השתתף היה תוכנית 9 מהחלל החיצון. במהלך הצילומים לסרט קיבל לוגוסי התקף לב ומצא את מותו. בסרט רואים דמות נמוכה שמחליפה את דמותו הגבוהה של לוגוסי כשפניה מוסתרות, אותה מגלם הכירופרקט של אשתו של אד ווד.

מקור הטקסט לפי תקנון השימוש ההוגן של ויקיפדיה

העדפות

עריכה
משחק, אימה, נשים, התמכרויות

הספדים

עריכה
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

יונתן
25.10.2012
השראה אינסופית. אחד הגדולים אי פעם.

Loading...