עברית
English
Spanish
Chinese
אתר הנצחה לזכר

שאול ביבר 1922-2013

שאול ביבר
מקום לידה:
מקום פטירה:

בית עלמין:
ישוב:
בית עלמין:
גוש:
גוש:
חלקה:
שורה:עריכת קשרי משפחה

ביוגרפיה

עריכה

נולד בישראל, ילדותו עברה בקרית ענבים. בשנת 1930, בהיותו בן שמונה, עברה משפחתו לטבריה. בתקופת מגוריו בעיר רכש את השפה הערבית והכרות קרובה עם הפולקלור המזרחי. עבר ללמוד בבית הספר המחוזי בגבעת השלושה, והמשיך בבית הספר החקלאי כדורי. לימודיו בכדורי השפיעו באופן מכריע על חייו. היה מראשוני המתנדבים התנדב לפלמ"ח. שימש מ"כ, ומאוחר יותר כמ"מ, לאחר סיימו את קורס המ"מים ב-1944, שבו חולקה לראשונה סיכת המ"מ הקיימת עד היום ומשמשת מוטיב מרכזי בכל סמלי צה"ל.
היה מפקד המחלקה הערבית שהוקמה לצורך מודיעין ביישוב הערבי בארץ ובארצות ערב השונות. בשנת 1946 עבר השתלמות להכשרתו כמלווה מעפילים במפעל ההעפלה והיה המלווה בספינת המעפילים"המעפיל האלמוני" בפברואר 1947, בפיקודו של ימאי הפלי"ם יוסל'ה דרור. ביוני 1948 חזר ארצה באונית הרכש "מיסטרלה", בפיקודו של בן ירושלמי, מפעילי 'המוסד לעליה ב' ומערכת הרכש.
במלחמת השחרור והיה למפקד פלוגת הג'יפים בגדוד התשיעי של חטיבת הנגב, לתקופה קצרה.
לימים נרתם לפעולת חינוך בצה"ל. תחילה בגייסות השריון ואחר כך במטכ"ל. בשנות החמישים היה קצין החינוך של חיל השריון, המייסד והמפיק של להקת גייסות השריון ולאחר מכן קצין תרבות ראשי של צה"לבדרגת סגן אלוף. מקובל לראות בו את אבי הלהקות הצבאיות. הביא לאוזני היישוב בארץ את מיטב הפזמונים שהושרו על ידי הלהקות הצבאיות.
היה מכוכבי תוכנית הרדיו הסאטירית "שלושה בסירה אחת" ששודרה בקול ישראל בשנות החמישים. כתב מספר פזמונים, בהם "אוכל" ("אוכל, קדימה אוכל!") והלחין את "הוא פשוט שריונר" למילים של יורם טהרלב. כמו כן כתב מערכונים לבומבה צור, גדי יגיל ואחרים.
בשנת 1970 פרש מצה"ל‏[1] ונבחר להיות מנהל מחלקת האירועים של הממשלה. בשנת 1971 גייס אותו עוזי נרקיס לסייע בקליטת אמנים עולים‏[2].
כתב את המחזמר "דבר מצחיק קרה לי בדרך לסואץ" וכן את ספר הפולקלור "עלילות אבו לַיש". ערך את "העמדה הקדמית" - סיפור ההגנה בכפר סבא, וכן את "ממחשך לאור יום" - סיפור ההגנה בגוש דן. תרם צ'יזבטים לספר "ילקוט הכזבים" והוא אחד מגיבוריו (תחת הכינוי "עופר").
זכה בפרס "מפעל חיים" בפסטיבל "ימי זמר" בשנת 2008. בשנת 2011 הוענק לו תואר יקיר העיר תל אביב-יפו.
התגורר בתל אביב, היה גרוש ואב לשלוש בנות ובן. נפטר ב-20 ביולי 2013, בגיל 90.

צילום-Ido Kenan

מקור -http://he.wikipedia.org/

העדפות

עריכה

הספדים

עריכה
linkText

Loading...

גלריה

עריכה

וידאו

עריכה

ציר זמן

עריכה

הדלק נר

Loading...